מה בנוגע לעולם המטבעות הדיגיטל? האם הם נקראים נייר ערך או מטבע דיגיטלי? נראה כי חברת Ripple Labs אשר הנפיקה את המטבע XRP קבלה כ-2 תזכירים ב-פברואר 2012 באמצעות ערכי דין Perkins Coie LLP שנידונו ביחד עם הרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC) המנחים אותם לגבי הנפקת המטבע XRP וכיצד לעשות זאת.

בחודש פברואר 2022 בוטל צו איסור הפרסום על 2 התזכירים וניתן ללמוד מהם הרבה על מטבעות דיגיטלים והאם הם באמת נחשבים מטבע דיגיטלי או נייר ערך.

על פי התזכיר הראשון נראה כי המטבע יחשב כמטבע דיגיטלי לכל דבר, אם בעלי המטבע לא מבצעים מכירה של המטבע, אלה אך ורק ממשוק שלו לבורסאות השונות והאנשים בכוחות עצמם יחליפו אותו בעבור מטבע אחר.
וכי ביצוע מכירה של המטבע XRP באמצעות שיווק או המרת מט"ח למטבע תחשב כנייר ערך או סחורות פננסיות.

על פי התזכיר השני נראה כי המטבע XRP הינו מטבע דיגיטלי אשר מבוזר וניתן להחלפה במטבעות דיגיטלים שונים(המכונה אסימון) ועל פי החוק לפברואר 2012 עדיין נחשב כמטבע דיגיטלי, אך הוזכר כי בעתיד הרשות לניירות ערך בארה"ב עשויה לראות את הדברים באופן שונה.

לאחר כ-8 שנים בדצמבר 2020 פתחה הרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC) בחקירה כנגד מנכ"ל וחברת Ripple Labs LTD על ביצוע עבירות ומכירת נייר ערך המכונה "XRP" והמרתו למטבעות שונות כגון אתריום או ביטקוין נחשבת כמכירה, מנגד הכרזה זו של הרשות לניירות ערך השפיע על מחירו של מהטבע XRP וגרמה לפאניקה ופגע במחירות בבורסאות.

נכון לימים אלה, עדיין מתנהל משפט כנגד החברה והמנכ"ל בנוגע "לחוזה השקעה" ולפיכך במילים אליו קבע כי XRP הינו נייר ערך לטעמה של הרשות, אך נראה כי המנכ"ל ועורכי דינו אינם מפחדים ושמחים שכיום אוסר צו איסור הפרסום על 2 תזכירים מ-2012, אשר מוכיחים שלרשות לניירות ערך בארה"ב היה את הזמן להביע את דעתה השונה ולא עשת זאת ונזכרה רק ב-2018 לאחר ששוויו של המטבע 3.87 דולר ליחידה כאשר היום נסחר רק ב-0.40 דולר ליחידה.

לסיכום, מה לגבי חוקיות מטבעות דיגיטלים בישראל?

  • מטבעות דיגיטלים המקנים זכויות דומות לניירות ערך ונקראים גם Security Tokens = הם יחשבו לנייר ערך.
  • מטבעות דיגיטלים המגלמים זכות למוצר או שירות ונרכשים למטרת צריכה ושימוש בלבד (ולא למטרת השקעה) ונקראים Utility Tokens = הם לא יחשבו לנייר ערך.
  • מטבעות דיגיטלים שמטרתם לשמש כאמצעי תשלום(סליקה או סחר חליפין בלבד) ואף אינם מקנים זכויות נוספות (כגון הבטחה לתשואה כלשהי או בעלות בנכס נוסף) ואינם נשלטים על ידי גורם מרכזי, ונקראים גם Currency Tokens = הם לא יחשבו לנייר ערך.

נערי הקריפטו

אנחנו חבר'ה המתמחים בעולם הקריפטו כבר מספר שנים, משקיעים לטווח ארוך וקצר, ומתעסקים בשיווק רשתי ותודעתי על עולם קריפטו.

0 Comments

כתיבת תגובה

Avatar placeholder

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *